Ако десет човека видят пред себе си дебело дете, ще имаме десет различни теории за затлъстяването му. Един е прочел статия за гените, които се предават през поколенията, втори е говорил с фитнес инструктора си и той му е обяснил кои са причинителите на излишните килограми, трети ще обвини дюнерите, четвърти ще намери причината в газираните напитки, пети – в липсата на достатъчно часове по физическо, шести пък ще хвърли камъка срещу родителите и все някой от групата ще каже, че бабите прехранват внуците си. Кой е виновен за все по-нарастващото излишество от мазнини в човешките тела? Един ли е виновникът, или са много причинителите? Накъде отива човечеството? Защо лекарите наричат затлъстяването тихия убиец? Кой „пусна“ вируса на наднорменото тегло и зарази с него хора по целия свят?
Ако десет човека видят пред себе си дебело дете, ще имаме десет различни теории за затлъстяването му. Един е прочел статия за гените, които се предават през поколенията, втори е говорил с фитнес инструктора си и той му е обяснил кои са причинителите на излишните килограми, трети ще обвини дюнерите, четвърти ще намери причината в газираните напитки, пети – в липсата на достатъчно часове по физическо, шести пък ще хвърли камъка срещу родителите и все някой от групата ще каже, че бабите прехранват внуците си. Кой е виновен за все по-нарастващото излишество от мазнини в човешките тела? Един ли е виновникът, или са много причинителите? Накъде отива човечеството? Защо лекарите наричат затлъстяването тихия убиец? Кой „пусна“ вируса на наднорменото тегло и зарази с него хора по целия свят?
Коя е генералната причина за епидемията от затлъстяване в световен мащаб?
Причините са няколко – хората живеем във все по-автоматизиран свят и имаме все по-лесен достъп до големи количества храна. Ако се върнем хиляди години назад, ще разберем, че човешкият вид е създаден като търсач. Тогава човекът е трябвало да преследва и много да тича, за да улови храната си, след това още много физически труд, докато занесе плячката в дома си. Гените в тялото му са били пригодени така, че то да съхранява енергията от приетото, защото не се знае кога пак ще има храна. В онези времена, за да оцелееш, е било важно да си точно от този генетичен вид – да можеш да складираш енергията от храната в организма си и да издържаш на дълги периоди на гладуване. Иначе – умираш. В момента обаче това се оказва непригодно. Животът ни няма нищо общо с този на прародителите ни. Днес не ставаме дори да си сменим програмата на телевизора, защото сме измислили дистанционното, домовете ни са пълни с уреди, винаги готови да ни заместят в труда и да ни спестят и най-малките движения, а колата ни е паркирана пред блока. Всичко е на една ръка разстояние, магазините са наблизо и са пълни със стока, ресторантите са още по-близо, а напоследък храната достига и до вратата на дома ни. Всичко е автоматизирано, всичко е достъпно, пътят от глада до преяждането е само няколко крачки – от дивана до входната врата. И се получава следното – приемаме много калории, които не изразходваме. Т.е. генотипът, който умее да складира и е бил така ценен за праисторическите времена в момента е непригоден и дори опасен в съвременния модел на живот. Ние продължаваме да се прехранваме, водени от някакъв заложен в нас ген, който ни подтиква да складираме, но не се движим! Изобщо не се движим и всичко се трупа в телата ни. Ето я основната причина.
Всички живеем в съвременния свят на вредна и леснодостъпна храна. Защо обаче аз съм дебела, а вие не сте?
Защото носим различни генетични варианти. Затова често чувате, че има значение какъв ген носите, когато говорим за човешка структура и затлъстяване. Но генът е само 25% от цялата картина. Не бива да се оправдаваме, че щом носим ген на складиращ, означава, че трябва да се оставим на течението и да се храним безобразно. Трябва да знаем обаче, че дете, родено в семейство, в което единият родител е със свръхтегло, шансът му да затлъстее е 25%. Ако и двамата родители са със затлъстяване, тогава рискът при детето е 85%.
А кои са другите елементи на картината?
Категорично на второ място идва социалната среда. Не всичко е генетика, трябва да го знаете. Много често в семействата, в които има проблем с излишното тегло (а тези семейства стават все повече), хората ядат много бързо. Освен това поемат големи количества храна, също бързи захари, които не носят нищо друго освен калории. Важно е не само хората с наднормено тегло, но всички да знаят, че процесите в организма ни започват още преди зараждането на нашия живот – от изключително значение е състоянието на бъдещата майка и поведението й по време на бременността за здравето на нейното бебе. От това на какви килограми забременява, какво яде и колко качва по време на тези девет месеца, начинът на раждане, кърменето, захранването – всичко е от значение във формирането на човешкия организъм. Това са все фактори едно бебе, родено от майка с наднормено телесно тегло, лоши хранителни навици, некърмено, захранено с прости захари, неангажирано със спорт от ранна възраст, да се превърне в дебело дете. А дебелото дете често става дебел юноша, когато вече е много трудно да се повлияе върху навици и тегло. Всеки ден се запознавам със семейства, които са от така наречения по-лежерен тип – не смятат, че спортът от най-ранна възраст е от изключително значение, предпочитат почивката пред активността, намират оправдания за воденето на детето по различни физически дейности, защото всеки спорт си иска ангажимент от страна на родителите – да стават рано, да водят, взимат, чакат по залите и стадионите. И когато синът им или дъщеря им затлъстее, започват да обвиняват само социалната среда и здравната политика на страната. На един въпрос от майка на 10-годишно дете с наднормено тегло „Как да го възпитавам, за да не стане дебел?“, аз отговорих със следната притча: Родила една жена дете и на седмия ден отишла при един мъдрец. Попитала го как да възпитава наследника си, за да стане той умен, отговорен, здрав и прочие. Мъдрецът й отговорил, че вече е закъсняла. Била закъсняла със седем дни. Т.е. колкото по-рано, толкова по-добре. За съжаление, много съвременни родители смятат, че е важно детето да има шестици по всичко, да знае езици, да свири на пиано, но не инвестират средства и време в здравна култура.
Предвид факта, че хората с наднормено тегло се увеличават лавинообразно, твърдо смятам, че въпреки притчата за мъдреца, никога не е късно да се започне с промяната. Не може да се оставим на течението, само защото вече сме с наднормено тегло. Аз имам пациенти, които и на 70 години се научават на правилно хранене и успяват да свалят излишните килограми.
Вие сте специалист по правилно хранене, а аз съм „специалист“ по диети. Правила съм стотици. Отслабвах и връщах наднорменото си тегло десетки пъти през живота си. Какво причинява на организма ни така нареченият йо-йо ефект и толкова ли е опасен, колкото алармират лекарите?
Трябва да знаете, че отслабването не е просто сваляне на килограми. В повечето случаи е сваляне на определено количество мазнини, мускули и вода и след това връщане на повече мазнини. Освен това всички вредни вещества минават през органите, за да се обработят и изхвърлят от организма и това причинява страдание за тялото. Моят съвет е човек да си избере тегло. Много по-добре е да си 100 кг, да се движиш, да се храниш здравословно и да ги задържиш, отколкото да си постоянно на диети и постоянно да си 80-100-80 кг. Играенето на цифрата на килограмите носи големи вреди върху органите, които са принудени постоянно да обработват вредни вещества и никога не са в регулярен режим на работа.
Какво е бъдещето на планетата, ако се основаваме на всички данни, които излизат през последните години?
Знам, че ще отнеме няколко човешки живота като време, но смятам, че пропагандата за здравословен начин на живот трябва да е много много силна, направо агресивна. Трябва да се намери начин хората да се стреснат, да се образоват, защото в противен случай ресурсите на земята в един момент ще свършат, няма да могат да задоволят този безкрайно голям прием. А това, което вече се случва, е, че хората започват да умират млади. Все по-честа причина за смърт е наднорменото тегло и пагубните последствия, до които то е довело.
Всеки дебел ли може да отслабне?
Категорично казвам да! Има хора със здравословни проблеми, които водят до свръхтегло, но винаги при правилно структуриране на хранене и спорт, има успех. Виждала съм обездвижени хора на легло, хора в напреднала възраст, със забавен метаболизъм, хора със сериозни заболявания като диабет, с хормонални изменения, с проблеми с костите, коленете, болки в ставите, приемащи сериозни лекарства и са успявали да редуцират мазнините си. Не смятам, че има човек, който не може да промени теглото си.
Пълното интервю с д-р Николова, за бъдещето на планетата, за правилните стъпки в превенцията на затлъстяването и погрешните семейни модели, прочетете в книгата „Тихо! За това не се говори“, изд. AVABOOKS